ظریف تجارت صبا ؛ ترکیب ظریفی از زیبایی و سلامت

کمپانی یاماسو | YAMASU

برند یاماسو محصول کمپانی Kenzmedico در کشور ژاپن می باشد. محصولات این برند به بیش از 70 کشور صادر می‌گردد. محصولات این شرکت شامل موارد زیر می‌باشد: فشارسنج های عقربه ای، فشارسنج های جیوه ای، گوشی های پزشکی، دستگاه های سنجش میزان اکسیژن خون(پالس). گروه ظریف تجارت صبا، نماینده و وارد کننده انحصاری محصولات برند یاماسو در ایران می‌باشد.

تاریخچه گوشی پزشکی

در گذشته متداولترین کاری که پزشکان برای شنیدن صدای قلب بیمار انجام می دادند این بود که به طور مستقیم گوششان را روی سینه بیمار می گذاشتند و با دقت به صدا های داخلی بدن گوش می دادند که تشخیص بیماری به این روش کار آسانی نبود. دکتر René Laennec یک فیزیکدان و موسیقیدان فرانسوی بود که برای اولین بار ابزاری را اختراع کرد که جرقه اولیه آن را دو پسر بچه ای که در خیابان مشغول بازی بودند به فکر او انداخت. این دو کودک در حال بازی با تکه چوبی بودند که یکی از آنها  میخی را بر روی چوب می کشید تا کودک دیگر از آن طرف چوب صدای آن را بشنود. دکتر رنه اولین گوشی پزشکی را با این تگنیک در سال 1316  با تکه ای از چوب می سازد. بعد ها دکتر لیتمن متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه هاروارد شکل و شمایل گوشی های پزشکی را به شکلی که امروز در دست پزشکان می بینیم تغییر داد.

کاربردهای گوشی پزشکی

گوشی پزشکی یا استتوسکوپ ” برای شنیدن صداهای داخلی بدن مانند قلب، ریه، روه ها و جریان خون شریانی و وریدی استفاده می شود. این وسیله ارتعاشات بدن را تبدیل به ارتعاشات صوتی می کند کمی آن را تشدید می نماید سپس این صدا وارد لوله یا لوله های هدایت کننده صدا می شود و به گوش می رسد. گوشی های پزشکی انواع گوناگونی دارد که قسمت دیافراگمی گوشی که مسطح تر است برای گوش دادن به صداهای مختلف بدن بکار می رود. بخش پشت دیافراگم که پرده ندارد بل نامیده می شود و برای شنیدن صداهای بم تر مناسب است. این قسمت به شکل مخروط است و هرچه عمق بیشتری داشته باشد توانایی دریافت صدای بهتری را دارد(بیشتر مناسب شنیدن صدای قلب کودکان است) برای دریافت صدا از این قسمت بر خلاف دیافراگم عمل کرده و نباید آن را به بدن فشار داد.